Wielka Pętla Wielkopolski (WPW)


WPW czyli Wielka Pętla Wielkopolska jest odpowiednim miejscem do uprawiania turystyki wodnej. Liczy ok. 700 km i prowadzi Wartą, Notecią, Kanałem Bydgoskim, Kanałem Górnonoteckim, Notecią Górną, Jeziorem Gopło i Kanałem Ślesińskim.

Warta jest rzeką swobodnie płynącą z wieloma zakolami. Podczas rejsów napotkać można różnorodne ptaki wodne oraz drapieżne z Orłem Bielikiem na czele. Krajobraz zmienia się w każdej chwili i każde miejsce warte jest zapamiętania. Wartą płynie się 337 km, po drodze mijając między innymi Konin, Ląd, Śrem, Poznań, Obornik Wlkp, Wronki, Sieraków, Międzychód, Skwierzynę i Santok.

Noteć to rzeka skanalizowana, która także należy do WPW. Po drodze mija się między innymi Drezdenko, Krzyż, Wieleń, Czarnków, Ujście i Nakło. Do pokonania jest też 16 śluz ręcznych, co jest nie lada atrakcją.

Kolejną częścią WPW jest odcinek obejmujący Kanał Górnonotecki, Noteć Górną, J. Gopło i Kanał Ślesiński. Szlak prowadzi przez wiele mnijeszych i większych jezior z największym J. Gopło. Płynąc mija się min. Łabiszyn, Pakość, Kruszwicę i Ślesin. Do pokonania jest też 12 śluz,które są niewątpliwie wielkim urozmaiceniem rejsu.


PROPONOWANA TRASA

Cigacice - Poznań - Nowe Miasto 

trasa 8-10 dniowa; ok. 500 km
Niesamowita pętla, która przebiega przez odcinki Odry swobodnie płynącej

i Wielkiej Pętli Wielkopolski do Nowego Miasta, gdzie kończy się 120 km przeprawą na lawecie ... więcej


Cigacice - Bydgoszcz - Cigacice

trasa 8 lub 15-dniowa; 410 / 820 km

Szlak wodny od Cigacic do Bydgoszczy o dług. ok. 410 km przebiega przez porty

w Krośnie, Słubicach, Gorzowie Wlkp, Santoku, Czarnkowie, aż do Bydgoszczy...  więcej


Łodzie motorowe na Wielkiej Pętli Wielkopolski: VISTULA CRUISER 30 WPW

 

Firmy czarterowe na Wielkiej Pętli Wielkopolski: VISTULA CRUISES

 

Porty na Wielkiej Pętli WielkopolskiCigacice, Marina Czarnków