Mazury / Wielkie Jeziora Mazurskie

Pojezierze Mazurskie to obszar o powierzchni 1.700 km²  z licznymi jeziorami w województwie warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej Polsce.

Największymi jeziorami Pojezierza Mazurskiego jest Jezioro Śniardwy (ok. 114 km²) oraz Jezioro Mamry (ok. 105 km²). Łącznie na tym obszarze istnieje około 2.700 jezior  o wielkości ponad jendego ha. Mazury stanowią największą rezerwę słodkowodną Polski.

 

Ważnymi miejscami na Mazurach są WęgorzewoGiżyckoMiłołajkiRuciane-Nida/PiaskiRyn oraz Pisz. Około 40 procent powierzchni Pojezierza Mazurskiego są chronione, między innymi rezerwat przyrody  wokół jeziora Łukajno w pobliżu Mikołajek, gdzie to żyje największa kolonia łabędzi niemych w Polsce. Ten obszar jako rezerwat biosfery jest chroniony w ramach programu UNESCO.

 

Wiele z mazurskich jezior są ze sobą połączone poprzez kanały i śluzy. W wyniku tego można przepłynąć łodzią motorową większość obszaru Pojezierza Mazurskiego. Mazury są jednym z głównych regionów turystycznych Polski, oferując przy tym liczne kąpieliska, miejsca do wędkowania i campingu, rozbudowane i oznaczone ścieżki rowerowe, hotele  i zaplecze gastronomiczne.