Ruciane-Nida


Ruciane Nida znajduje się w północnej części Mazur, pomiędzy jeziorem Nidzckim a Guzianką Wielką, która z kolei dalej na południe przechodzi w znane jezioro Bełdany. To jezioro wchodzące w skład Pojezierza Mazurskiego, ma powierzchnię 944 hektarów, jest długe na 12 km i głębokie na 46 metrów. Bełdany to część 35-kilometrowej powierzchni wodnej, która rozciąga się na obszarze od jeziora Ryńskiego aż po jezioro Nidzkie.Na północy jezioro Bełdany łączy się z jeziorem Mikołajskim, na południu natomiast z jeziorem Guzianka. Ruciane-Nida to popularny kurort wczasowy i ważny port Białej Floty, towarzystwa Żeglugi Mazurskiej.

 

Port Piaski na jeziorze Bełdany jest wspaniałym punktem startowym do rejsów na łodziach motorowych. Piaski leżą nieco poza Rucianą-Nidą, "w lesie". W porcie znajdują się punkty sanitarne, restauracja oraz strzeżony parking.

 

Port U FARYJA, to duży port z wieloma usługami mieszczący się w samym Ruciane-Nida. Dysponuje bardzo dobrą restauracją a w okolicy znajdują się sklepy, stacja benzynowa oraz jeszcze więcej obiektów gastronomicznych. Jest także sklep wędkarski oraz strzeżony parking