Pętla Żuław & Kanał ElbląskiŻuławy Wiślane to nazwa terenów równinnych leżących u Delty Wisły, który to posiada bardziej rozbudowane sieć szlaków wodnych niż lądowych. Ten „skrawek“ ziemi w kształcie trójkąta o powierzchni liczącej 2,5 tys. km² powstał w wyniku nagromadzenia się osadów rzecznych Wisły. Na tym terenie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce (1,8 m n.p.m, nieopodal miejscowości Raczki Elbląskie). Rzeki okalające tę "małą Holandię", jak mówi się często pieszczotliwie o Żuławach, noszą wspólną nazwę - Pętla Żuław.

Jest to szlak rzeczny o łącznej długości około 400 km,wiążący ze sobą takie akweny wodne jak Zatoka Gdańska, Zalew Wiślany oraz Elbląski Węzeł Wodny z rzeką Elbląg na czele. Tytułową pętlę tworzą trzy większe rzeki: Wisła, Szkarpawa (którą można przepłynąć aż do Zalewu Wiślanego) i Nogat, a także mniejsze rzeczki, m.in. Tuga, Święta, Liwa, Wierzyca, Motława, Wisła Królewiecka oraz Kanał Jagielloński.

Najważniejszymi portami na Pętli Żuław są porty w Świbnie, Tczewie, Malborku, Sztutowie i Drewnicy. Podczas resjów po Pętli Żuław zdarza się zaobserwować ślady bytowania bobrów, wiele zabytkowych śluz i innych pozostałości hydraulicznych z zamierzchłych czasów.

 

Spływ po Pętli Żuław można także połączyć ze spływem po pięknym KANAŁE ELBLĄSKIM.

 

Główne atrakcje na szlaku to:

  • Miasto Gdańsk
  • Zamek w Malborku
  • liczne zabytki (ponad 30 ceglanych kościołów gotyckich)
  • wskrzeszona w 2003 roku Żuławska Kolej Dojazdowa (kursująca w okresie letnim na odcinku: Nowy Dwór Gdański-Stegna-Mikoszewo oraz Stegna–Sztutowo).
  • węzeł wodny Biała Góra na Nogacie z pięcioma wrotami
Zdjęcia na stronie udostępnione przy przyjacielskim wsparciu firmy czarterowej VISTULA CRUISES, do której należą prawa autorskie.