Kanał ElbląskiKanał Elbląski to zabytkowy kanał łączący kilka z zachodnio-mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Jak sama nazwa wskazuje kanał ten łączy dwa główne miasta - Elbląg i Ostródę. Na kanale znaduje się 5 osobliwych pochylni z zamierzchłych czasów: w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Te oryginalne hydrotechniczne konstrukcje to pomysł niejakiego pruskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke. Pierwszy odcinek tego szlaku wodnego otwarto do żeglugi towarowej już w 1860 roku i był to odcinek Miłomłyn- Ostróda. Wszystkie pochylnie z tego czasu są po dziś dzień w użyciu i stanowią ewenement na skalę europejską. Statki za pomocą pochylni w miejscach różnicy poziomu wód są przetaczane po specjalnych platformach na szynach (tzw. żegluga po trawie).

Za początek kanału umownie uważa się Jezioro Druzno który wchodzi w skład rezerwatu ptactwa. Przy budowie pochylni wykorzystano jeziora na różnych wysokościach, których różnica poziomów sięgała nawet do 100 metrów. Kanał Elbląski jest połączony z innymi systemami wodnymi, dlatego też podczas rejsu jesteśmy w stanie osiągnąć takie jeziora jak: Jeziorak, Ruda Woda, Szeląg Mały oraz Drwęckie.

 

Niektóre odcinki Kanału Elbląskego można przepłynąć łodzią motorową. Taki rejs to jedyne w swoim rodzaju przeżycie, podczas którego możemy nie tylko napawać się wspaniałą naturą, ale też i na własne oczy przekonać się o osobliwości systemu pochylń. Różne trasy rejsów oferowane są od/do Rybina koło GDAŃSKA. Trasy przebiegają częściowo po WIŚLE i niesamowitej Pętli Żuław.

Zdjęcia na stronie udostępnione przy przyjacielskim wsparciu firmy czarterowej VISTULA CRUISES, do której należą prawa autorskie.